NŮŽ VHODNÝ NA PŘEŽITÍ

NŮŽ VHODNÝ DO LESA, TZV. NA PŘEŽITÍ

Na našich kurzech HT SURVIVAL se často bavíme o tom, jaký nůž je ideální pro přežití, resp. na práci v lese. Ono už to spojení survival knife je zavádějící. Co to vlastně je a jaká kritéria by měl takový nůž splňovat.

Následující text budu psát jen a pouze jako svůj názor vycházející z nějaké zkušenosti. V žádném případě to neberte jako nějaké dogma. Názory se samozřejmě mohou různit a berme to tedy jen jako jakýsi návod a téma pro diskuzi. Nepovažuji se za nějakého super experta na nože. Jsem uživatel. K napsání článku mě vedly dotazy našich kurzantů a kamarádů.

Co je známá pravda a fakt se kterým je nutno souhlasit je, že nejlepší nůž je ten, který máme v tu danou chvíli u sebe.

Pokud se s tímto faktem ztotožníte pak teprve má smysl se bavit o tom jaké vlastnosti má takový nůž mít.
Zavírací nebo s pevnou čepelí?

Tady narážíme na rozdíl mezi nožem na každodenní nošení (EDC) a nožem na výlet, vandr nebo výpravu, kdy by právě situace, kde půjde o tzv. přežití mohla nastat.

Osobně zastávám názor, že na každodenní nošení na těle je vhodnější nůž zavírací. Ale preferuji nůž masivní tak aby s ním šlo zastat i hrubší práci jako je řezání, sekání či štípání dřeva, páčení apod. Každý zavírák musí být samozřejmě vybaven spolehlivou pojistkou proti nechtěnému zavření nože. Jako příklad – nosím zavírák od firmy KONOL AETERNUS PZ nebo ZERO TOLERANCE 0350. Bez jednoho z nich mě potkáte málokdy. Nebo COLD STEEL ESPADA L, ale to je jiná liga

Jistě se ale najde někdo, kdo mi bude oponovat. Bude tvrdit, že pevný nůž je lepší i na každodenní nošení. Ale jo, proč ne. Jen to již zavání jistým nekomfortem. Buď musí být na opasku, v kapse (ovšem patřičné velikosti a objemu) takže už u džínsů nebo u obleku už s tím možná bude problém. Ano je varianta nosit pevný nůž na krku, ale jeho velikost tomu bude jistě podřízena. Ale i malý nůž je lepší než žádný, to je jasné.

V batohu pak nosím většinou nůž s pevnou čepelí v pouzdru s firesteelem.
Zvláštní kategorii tvoří tzv. nářaďové nože, multitooly. Jsou vybaveny mnoha nástroji, samozřejmě i nožem a většinou pilkou. Skvělý pomocník. Nevýhodou bývá nevalná ergonomie nevhodná pro dlouhodobější a hrubou práci. Navíc čepel není příliš masivní.

Popis k fotografiím:

  1. dva moje oblíbené nože KONOL AETERNUS A a PZ. pevný i zavírací. téměř stejná velikost čepele, masivní pracanti i když menší. čepel 9 a 10 cm 
  2. klasická finka, takový prcek od moraknive. tady platí jistě lepší tenhle než žádný
  3. nůž BSK. moje nejoblíbenější kudla do lesa. každý kdo jí vyzkoušel jí chce. skvlěý na práci od řezání drobností po sekání a batoning. opět v kombinaci s kvalitním pouzdrem. čepel 17 cm,
  4. nůž GLOCK. tak jak mám pistoli GLOCK rád, tak nůž stojí za nic. spíš bajonet, který ale nejde nasadit na pušku. ano, nezničitelný, ale na práci se nehodí. dlouhý, ale lehký.
  5. nůž z decathlonu SIKA 130. na můj vkus trochu menší, čepel 10 cm, ale masivní. za ty prachy dost dobrý. práci odvede. v kombinaci s kvalitním pouzdrem proč ne.
  6. UTON od mikovu. nepříliš dobrá vplba pro práci v lese. lehký, falešné ostří na hřbetu čepele, gumová rukojeť
Please wait...

Comments are closed.