Boty Salomon XA Forces

Tu a tam bychom se s vámi rádi podělili o naše letité zkušenosti s používáním zbraní, výstroje nebo výzbroje. Pomohli vám tak s výběrem, nerozhodností a především ušetřili peníze v případě pořízení věci, která se časem rychle odporoučí.

Nebudeme nic tajit, instruktoři naší firmy jsou obecně milovníky bot značek Salomon a Lowa. Máme mezi sebou vícero typů, každému sedí jiná výška, jiný materiál nebo třeba typ zavazování bot. Já osobně vlastním a aktivně nosím jedny Salomony v „civilu“, několik Salomonů na sport, dále jedny Lowy, ale především celkem 4 typy „služebních“ Salomonů do práce. Jde o dvoje XA Forces, Quest 4D GTX a XA Forces GTX.

Když jsem v roce 2012 začínal kontraktořit v Iráku, myslel jsem nejen na vlastní ochranné pomůcky, jako byl nosič plátů, brýle a rukavice, ale především na boty, protože co víc bude v těch šedesátkách na slunci trpět, než nohy. U policie jsem nosíval různé Blackhawky či HiTec boty, chtěl jsem vyzkoušet něco pro mě nového, pořídil jsem první varianty bot XA Forces v kojotí a zelené barvě. Kojotí držely první rotaci naprosto super, vydržely dlouhé tůry s klientem po ostrých kamenech, rozpáleném písku nebo asfaltu ve městech. Další rotaci jsem chytil nadměrné období dešťů a při jedné situaci, kdy jsme s pancéřákem zapadli do bahna a já byl nucen s lopatou v ruce odhrabávat kola, abychom se po dlouhých desítkách minut dostali ven. Za několik dní jsem začal o botách pochybovat. Zřejmě díky vlhkosti, bahnu a následnému podnebí se mi na nich pustily švy. Rotaci samozřejmě dodělaly do konce. Co mě ale přesvědčilo o kvalitách Salomonu a jejich české distribuci, že i po tak extrémním užívání a opotřebení bot mi ještě s omluvou z ruky do ruky dali nové botky. S nimi jsem strávil dalších x let v extremních podmínách práce v Iráku bez jediné újmy. Zřejmě vada na daném kusu. Každopádně boty mám dodnes.

Minulý rok jsem si pořídil goratexovou vezi XA Forces, poznáte ji podle označení GTX. Jsou opět úžasně lehké a velmi dobře zpracované. Už je tahám téměř rok na všechny naše střelecké a taktické kurzy v okolí střelnice Oleško, kde umí počasí být velmi podobné tomu Iráckému 🙂 Bláto po dešti na střelnici, mokrá tráva v lese při taktické malých vojenských jednotek, neustále v permanentní vrstvě vody našeho rychlého člunu při kurzech Speed Boat anebo na pedálech řízení vrtulníku. Nebyl den, kdy bych si na ně mohl stěžovat.

Resumé: Zkrátka… V botách od Aligátora nikdy nešlápnete vedle 🙂 Na co si dejte fakt pozor, jsou velikosti. Rozhodně nekupujte po netu, nebo po jednom nazutí v obchodě. Chvíli si v botách postojte, udělejte pár kroků, sedněte si. Z těch mých 7 Salomonů mám 3 různé velikosti. Každý typ má malinko jinak vyřešené švy, materiál, střih. Věnujte zkoušení pár minut, abyste nakonec nemuseli psát inzerát typu: Prodám jednou chozené boty za 50% původní ceny a šli si pro nové. Zatím asi na největší výběr v mnoha velikostech jsem narazil na stránkách https://www.marines-shop.com

Autor článku: Zdeněk Charvát

Please wait...

Napsat komentář